Kim jest ministrant?

Jest tu jeden chłopiec, który ma pięć chlebów jęczmiennych i dwie ryby, lecz cóż to jest dla tak wielu? Jezus więc wziął chlebu i odmówiwszy dziękczynienie rozdał siedzącym; podobnie uczynił z rybami, rozdając tyle, ile kto chciał.

(J 6,9.11)

"Ministrare" z łaciny oznacza "służyć". Ministrant jest więc osobą, która ma służyć (pomagać) kapłanowi podczas Eucharystii czy też nabożeństw. Przez swoją posługę tak blisko ołtarza służymy nie tylko kapłanowi, ale samemu Jezusowi, który przychodzi do nas podczas każdej Ofiary, jaką jest Msza Święta.

Kiedy mali chłopcy i młodzieńcy pełnią służbę ołtarza z radością, entuzjazmem, dają swoim rówieśnikom wymowne świadectwo doniosłości i piękna Eucharystii.

(Jan Paweł II)

Źródło: ABC Ministranta, Hlondianum - Poznań 2005

Stopnie Liturgicznej Służby Ołtarza

Aspirant i Kandydat