ODPUSTY ZA ZMARŁYCH

Miesiąc listopad, zwłaszcza pierwsze jego dni stanowią okazję do uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Uzyskiwanie odpustów przez wiernych w Kościele katolickim ma wielowiekową już tradycję.

Odpust zupełny jest to darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar do-czesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Każdy, kto uzyska odpust zupełny dla siebie - uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych - ratuje dusze z czyśćca.

Aby uzyskać odpust zupełny potrzebne jest wykluczenie wszelkiego przywią-zania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak pełnej dyspozycji wykluczenia upodobania do jakiegokolwiek grzechu, odpust będzie tylko cząstkowy).

OTO OKOLICZNOŚCI UMOŻLIWIAJĄCE UZYSKANIE ODPUSTU W NAJBLIŻSZYCH DNIACH:

Odpust zupełny można zyskać:

- Od południa uroczystości Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym przez pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie Ojcze nasz i Wierzę w Boga, dowolnej modlitwy w intencjach wyznaczonych na ten dzień przez Ojca Św., odprawienie spowiedzi (lub bycie w stanie łaski uświęcającej) i przyjęcie Komunii św.

- W dniach 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny dla tych tych, którzy w czyśćcu oczekują pełni zbawienia. Odpust zyskuje ten, kto na- wiedzi cmentarz oraz wypełni zwykłe warunki, tj. przystąpi do Komunii św. w dniu nawiedzenia cmentarza i odmówi na cmentarzu Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz jakąkolwiek modlitwę w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez Ojca Św.

WAŻNE:

Trzy warunki: spowiedź, Komunia św. i modlitwy mogą być dopełnione w ciągu wielu dni przed lub po wypełnieniu danej czynności nagradzanej otrzymaniem odpustu, ale musi być między nimi łączność. Po jednej spowiedzi sakramental-nej można uzyskać wiele odpustów zupełnych, a po jednej Komunii św. i jednej modlitwie można uzyskać tylko jeden odpust zupełny.